Netg Bilişim Teknolojileri

Teknik Altyapı

Network, enerji, soğutma, operasyon organizasyonu, yazılım ve uygulamalar hakkında genel bilgiler.

image

Network

Netg tüm altyapısını Denizli ilindeki Netinternet veri merkezinde konumlandırmıştır. Ana internet erişimi 40 Gbit Türk Telekom, 20 Gbit Superonline ve 10 Gbit Cogent üzerinden sağlamakta olup, Türk Telekom MPLS omurgasına, 2 farklı santralden her birine 2 farklı ring bağlantı ile dört noktadan yedekli olarak bağlıdır. Kesintisiz internet erişimi 3 farklı operatör ile sağlanmaktadır. 2 farklı santral (Konak, Hatay) üzerinden Türk Telekom, 2 farklı santral üzerinden Superonline, ek olarak kendi yurtdışı bağlantılarımızı yapmak için dünyanın en büyük ilk 5 operatörü arasında yer alan Cogent üzerinden kesintisiz ve yedekli erişim sağlamaktayız. Firmamız Ripe NCC üyesi olup tamamen kendine ait altyapı ekipmanlarıyla BGP routing yapmakta aynı zamanda Cloudflare ile peering gerçekleştirmektedir.

Enerji

Orta gerilim enerji hattına direk bağlı olan trafo üzerinden beslenen veri merkezinde kurulu güç toplam 1 MVA kapasitesindedir. Şebeke enerjisinin kesilmesi durumunda hazır bulunan Aksa marka 2 x 770 KVA yedekli dizel jeneratörler, uzun sürekli kesintilere karşı 8 saatlik aralıklarla dönüşümlü olarak veri merkezinin enerji ihtiyacını karşılar. Veri merkezinde kullanılan UPS sektörünün öncüsü Newave (ABB) paralel UPS sistemi ihtiyacın üç fazlası olacak şekilde N+2 yedekli paralel şekilde konumlandırılmıştır. UPS sistemi, olası enerji kesintilerinde, ana enerjiden jeneratöre ve jeneratörlerin kendi arasındaki geçişleri sırasında veri merkezinin elektrik ihtiyacını 30 dakikaya kadar karşılayacak akü kapasitesi ile donatılmıştır.

Soğutma

Veri merkezi, bulunduğu il Denizli'in iklim koşulları göz önüne alınarak seçilen ekipmanlarla birebir N+1 yedekli yapıda Liebert Hiross hassas kontrollü iklimlendirme sistemleri ile soğutulmaktadır. Tüm veri merkezindeki kabin ve sunucu yerleşimi sıcak hava ve soğuk hava koridorlarını göz önüne alarak dizayn edilmiş, hava akımı 60 cm yükseltilmiş döşeme altından verilmektedir. Olası deprem riskine karşın yükseltilmiş döşeme özel olarak mukavemeti arttırılmıştır.

Operasyon

Netg, güleryüzlü, alanında uzman kadrosuyla 365 gün, günün her saati ve dakikası hizmet vermektedir. Dahili ve nöbetçi NOC çalışanlarımız 7 gün 24 saat tüm altyapımızı en ince detayına kadar kontrol etmekte, olası bir problem ve olumsuzlukta çok kısa sürede müdahale etmektedir.

Yazılım ve Uygulamalar

Altyapımızdaki tüm sunucu ve network ekipmanları tamamen firmamıza aittir. Linux sunucularda işletim sistemi olarak Centos 6 yada 7 64Bit, kontrol panel olarak cPanel, Directadmin, CWP, CyberPanel ve üçüncü parti yazılım olarak ise Litespeed, Cloudlinux, CageFS kullanılmaktadır. Windows sunucularımızda ise işletim sistemi olarak Windows Server 2016 R2, kontrol panel olarak Plesk Onyx/Obsidian kullanılmaktadır. Sanallaştırma sistemimizde ESXi ve OpenVZ tercih edilmektedir. Netg kişiye özel çözümler olarak spesifik yazılımlarda kullanabilmekte olup, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.